Arboga




Skrzyżowanie Nygatan i Järntorgsgatan. Po lewej wieża kościoła św. Trójcy.
Więcej zdjęć ZOBACZ

Arboga – miasto (tätort) w Västmanlands län, ośrodek administracyjny (centralort) gminy Arboga (Arboga kommun). Według danych Statistiska centralbyrån w 2015 roku tätort Arboga (T6200) zajmował powierzchnię 7,74 km² i liczył 10 841 mieszkańców (gęstość zaludnienia wynosiła 1400 os./km²). Do 1970 roku Arboga miała administracyjny status miasta (Arboga stad) – prawa miejskie w XIII w. W okresie późnego średniowiecza była jednym ze znaczniejszych miast Szwecji. W 1435 roku, w czasie powstania Engelbrekta, w Arboga miał miejsce zjazd, tradycyjnie uważany za pierwszy riksdag w historii Szwecji.

Arboga jest położona w południowej części prowincji historycznej Västmanland nad rzeką Arbogaån. Na północny wschód od miasta łączą się drogi europejskie E18 i E20. W Arboga ma swój początek droga Länsväg 249 (Arboga–Frövi–Lindesberg) oraz przebiega Länsväg U572 („dawna E18”; od granicy Örebro län koło Finmossen przez Arboga do Köping). Przez stację kolejową Arboga 🌐 przechodzi linia Mälarbanan (Sztokholm–Västerås–Hovsta (Örebro)). Arboga jest też stacją początkową/końcową dla Svealandsbanan (Södertälje–Eskilstuna–Valskog). Ok. 3,5 km na południowy wschód od centrum miejscowości znajduje się lotnisko Arboga flygbas.

Strona internetowa: http://arboga.se/
Pogoda: smhi.se
Komunikacja: hitta.se, vl.se
Współrzędne geograficzne: 59°23′42″N 15°50′26″Ö




Historia
Arboga ok. 1700 roku. Suecia antiqua et hodierna (Wikimedia Commons)

Najstarsze znane ślady zabudowy z okolic Arboga pochodzą z X w. Historia miasta sięga XIII w. W 1285 roku wzniesiono klasztor franciszkanów, który z czasem stał się główną siedzibą tego zakonu na obszarze Skandynawii. Najstarsza znana pieczęć miejska pochodzi z roku 1330.

Arboga była jednym z ważniejszych miast późnośredniowiecznej Szwecji. W mieście odbywały się ważne zjazdy i synody kościelne. Na synodzie w Arboga w 1396 roku ustanowiono św. Brygidę patronem Szwecji, zaś zjazd w Arboga w 1435 roku w czasie powstania Engelbrekta jest tradycyjnie nazywany pierwszym riksdagiem w historii. Z okazji 500-lecia tego wydarzenia w 1935 roku przed kościołem św. Trójcy odsłonięto pomnik Engelbrekta Engelbrektssona.

Najstarsze zachowane przywileje miejskie pochodzą z 1480 roku. Rozwój gospodarczy miasto zawdzięczało swemu położeniu nad rzeką Arbogaån, jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych ówczesnej Szwecji. Do Arboga transportowano z obszaru Bergslagen żelazo, które przeładowywano na statki i barki.

W latach 60. XVI w. w Arboga założono na rachunek Korony manufaktury, w których wytwarzano uzbrojenie. Szczególnie były znane pochodzące stąd kirysy. Jednocześnie Arboga coraz bardziej traciła na znaczeniu. Przyczyniło się do tego otwarcie w 1639 roku na kilka kilometrów na wschód miasta Hjälmare kanal, łaczącego jeziora Hjälmaren i Melar.

Dopiero w 2. połowie XIX w., po otwarciu połączenia kolejowego z Örebro w 1857 roku, nastąpiło krótkotrwałe ożywienie miasta.

Przynależność administracyjna

Miasto Arboga (Arboga stad), zachowujące własną jurysdykcję miejską do 1939 roku, w wyniku reformy administracyjnej w 1862 roku zostało przekształcone w gminę miejską (Arboga stadskommun). Cześć zabudowy miejskiej pozostała w granicach gminy/parafii Säterbo landskommun/socken. W 1947 roku większą część Säterbo landskommun została włączona do Arboga stadskommun. W wyniku reformy administracyjnej w 1971 roku zniesiono Arboga stadskommun i włączono do nowo utworzonej gminy Arboga kommun, której ośrodkiem administracyjnym jest Arboga.

Do 2006 roku Arboga należała do parafii Arboga stadsförsamling i przed 1947 rokiem także do Säterbo församling; od 2006 roku do Arbogabygdens församling w diecezji Västerås.

Demografia

Ludność tätortu Arboga w latach 1960–2015.

1960
1965
1970
1975
1980
1990
1995
2000
2005
2010
2015
10 093
11 354
11 932
11 819
11 937
11 548
11 432
10 764
10 369
10 330
10 841

Źródło: SCB

Zabytki, atrakcje turystyczne


Västerlånggatan 🌐 jest najstarszą ulicą w Arboga i jedną z najstarszych ulic w Szwecji z zachowanym dawnym charakterem.

Przebiega równolegle do rzeki Arbogaån, w kierunku której prowadzą wąskie zaułki. Liczy ok. 350 m długości i rozciąga się pomiędzy Stora Torget (rynek) i okrążającą od zachodu centrum miasta Västerleden. Zabudowania, w większości drewniane, należały w przeszłości do miejskich rzemieślników i kupców. Piwnice wielu domów datowane są na średniowiecze.

Na podstawie:
Västerlånggatan na stronie Arboga kommun

Obiekty sakralne


Kościół św. Mikołaja (Sankt Nicolai kyrka) ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji, należący do Arbogabygdens församling. Najstarszy kościół w Arboga, położony przy Nicolaigatan 🌐 (niedaleko od stacji kolejowej).

Najstarszą część świątyni zbudowano w XII w. Nastawa ołtarzowa (ołtarz szafiasty) z początku XVI wieku, wykonana w Lubece.

Na podstawie:
Sankt Nicolai kyrka na stronie Kyrkor i Västmanland (Västerås stift)
Sankt Nicolai kyrka na stronie Arbogabygdens församling (Svenska kyrkan)
Sankt Nicolai kyrka na stronie Kyrkor (Arboga kommun)
Sankt Nicolai kyrka na stronie Bebyggelseregistret (Riksantikvarieämbetet)
Sankt Nicolai kyrka w Wikipedii



Kościół św. Trójcy (Heliga Trefaldighets kyrka) ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji, należący do Arbogabygdens församling. Położony przy Järntorget 1. 🌐

Wzniesiony w latach 80. XIII w. pełnił początkowo funkcję kościoła klasztornego zakonu franciszkanów.

Na cmentarzu przy kościele znajduje się grób Larsa „Lasse-Maja” Molina (ur. Larsson; 1785–1845), który w 1. połowie XIX w. zasłynął z zuchwałych kradzieży.

Na podstawie:
Heliga Trefaldighets kyrka na stronie Kyrkor i Västmanland (Västerås stift)
Heliga Trefaldighets kyrka na stronie Arbogabygdens församling (Svenska kyrkan)
Heliga Trefaldighets kyrka na stronie Kyrkor (Arboga kommun)
Heliga Trefaldighets kyrka na stronie Bebyggelseregistret (Riksantikvarieämbetet)

Muzea

Muzea w Arboga i na terenie gminy Arboga.

Museer na stronie Arboga kommun

Arboga Museum mieszczące się w Örströmska huset przy Nygatan 37 🌐 w centrum miasta.


Arboga Bryggerimuseum przy Skandiagatan 3. 🌐

Ekspozycja dawnych narzędzi służących do wyrobu piwa, historia tego trunku oraz wystawa fotografii. Mieści się w jednym z dawnych budynków należących do browaru w Arboga.


Arboga Robotmuseum przy Glasbrukargatan 1. 🌐

Muzeum rakiet i ich historii od lat 40. XX w.


Jädersbruksmuseum z wystawą maszyn parowych i dawnych maszyn rolniczych. Historia zakładów metalurgicznych Jäders bruk, gdzie w 1551 roku Gustaw Waza założył pierwszą w Szwecji manufakturę produkującą broń. Jest położone nad rzeką Arbogaån, ok. 4 km na zachód od Arboga (droga Länsväg 249 w kierunku Fellingsbro). 🌐


Komentarze